Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektorát práce

1. 05. 2015 16:32:16
Základní funkcí demokratického právního státu je ochrana práv občanů ve slabší vyjednávací pozici. Tato ochrana je naprosto nezbytná pro zajištění jejich svobod, jelikož právo je nástrojem vedoucím k zajištění svobod. Tato vyjednávací pozice se snižuje společně s vysokou nezaměstnaností a přebytkem pracovní síly. Neefektivní ochrana práv občanů vede ke ztrátě důvěry ve stát. Což dále může vést, až k narušení základních lidských principů jedince a jeho morální nebo sociální integrity.

Oblastní inspektorát práce je kompetentní k tomu, aby prováděl na pracovištích efektivní kontrolní činnosti vedoucí k zajištění ochrany pracovních práv zaměstnanců. Každý by očekával, že tomu tak bude, ale bohužel není, inspektorát práce provádí neefektivní kontrolní činnosti a vydává tak zaměstnance napospas těm, kteří si myslí, že svobodou je mít právo si diktovat podmínky nad rámec platné legislativy nebo nad rámec lidských limitů.

Před několika lety jsem dospěl k tomu, že jsou krácena má práva, a že to je hlavní příčinou toho proč mi byl zamezen svobodný rozvoj. Po škole jsem nastoupil na místo kde práva nebyla, musel jsem pracovat 16 hodin denně a nadělávat si dovolené prací 7-14 dní v kuse. Samozřejmě jsem se ptal, proč práva nemám, bylo mi sděleno, že pokud se mi to nelíbí na ulici čekají zástupy jiných. V podstatě došlo k tomu, že jsem začal být vychovávan k bezpráví.

Každý je vzdělán v nějakém oboru a v tom oboru chce většinou pracovat, je tedy zřejmé, že nejde umožnit jednosměrné nastavování pravidel dle zaměstnavatele, jelikož dojde k poškození v různém oboru kvalifikovaného jedince. Obzvláště pak v případě, že jsou nezákonné pracovní podmínky rozšířeny v široké oblasti daného oboru. Tady argument, že nemusíte je tak trochu pasé. Také, protože změnit povolání a vymanit se z bezpráví vás stojí několik let života a ztrátu svobodného rozvoje.

Později jsem dlouho hledal práci ve svém oboru, už jsem byl vyčerpaný a vyřízený, všude byly stejné podmínky. Rozhodl jsem se tedy si pohovory nahrávat a předat důkazy inspektorátu práce.
Inspektorát práce však nic nezjistil, začal se vymlouvat na nedostatečnou legislativu, ale to nebyla pravda, inspektorát práce již v té době mohl jako důkaz použít audio-vizuální záznamy a dokonce je mohl sám pořizovat. Existovaly i jiné cesty vedoucí ke zjištění skutečného stavu věci, ale inspektorát práce to nezajímalo. Například z přerozdělení pracovních směn a z počtu zaměstnanců, lze zjistit, že se dovolená nedá zajistit snadno.

Cítil jsem se bezmocný, říkal jsem si..takže prostě jsem přišel o několik let života jenom, protože stát nefunguje ? Jak je možné, že stát dokáže kontrolovat a efektivně vymáhat spousty věcí, takovým srovnatelným artiklem je například sociální šetření, kdy vám vlezou, až do krku, ale není schopen tu efektivně vymáhat pracovní práva ?.

Z toho všeho samozřejmě vyplývá jedno, a to je ztráta důvěry ve stát. Pamatuji si na rétoriku pravicově orientovaných stran, "nespoléhejte se na stát" i toto přispělo k tomu, že jsou lidé zmateni a vlastně nevědi kudy kam nebo nemohou si dovolit se bránit. S každým dalším odmítnutým zaměstnancem, s každou další neefektivní kontrolní činností se pouze rozšiřuje nedůvěra ve stát, který má garantovat základní lidská práva.

Čtěte také: http://petrgargulak.blog.idnes.cz/c/460100/kapitalismus-nebo-socialismus-1.html?ref=viacbloger
Autor: Petr Gargulák | pátek 1.5.2015 16:32 | karma článku: 11.31 | přečteno: 826x

Další články blogera

Petr Gargulák

Renty nebo vlastní mezigenerační a svobodný rozvoj ?

Proč jsme donuceni investovat do vlastnictví někoho jiného, když se dostaneme kvůli volnému trhu tedy opět kvůli vlastnictví někoho jiného do problémů a nemůžeme investovat do vlastního svobodného rozvoje a mezigeneračního růstu?

8.5.2015 v 15:11 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 484 | Diskuse

Petr Gargulák

Anketa - pracovní práva

Chcete mít právo na placenou dovolenou a na zákonnou pracovní dobu ? Nebo jste zastánci workoholismu a bezpráví ? Anebo rádi zneužíváte svého postavení k likvidaci osobního nebo rodinného života lidí ve slabší vyjednávací pozici ?

7.5.2015 v 18:37 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 548 | Diskuse

Petr Gargulák

Pracovat se musí vyplatit a práce nás musí naplňovat

80% lidí v ČR není spokojeno s pracovní činností, kterou vykonává. Kolem 30 procent těchto lidí trpí různými psychickými problémy, ať už úzkostnými poruchami nebo depresemi. Což se následně odráží na jejich fyzickém zdraví, jejich pracovních výkonech a kvalitě jejich osobního nebo rodinného života. Žijí životy, které je nenaplňují a nedávají jim smysl. Spousta z nich si ani není pořádně vědoma toho co je základní příčinou jejich obtíží. Nebo si to uvědomují, ale z různých důvodů si nemohou dovolit změnu.

3.5.2015 v 16:27 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 913 | Diskuse

Petr Gargulák

Nezaměstnanost a svobodný rozvoj

Být v současné době nezaměstnaný znamená žít v utrpení, žijete v každodenním stresu a strachu o svojí budoucnost. Dlouhodobé hledání práce, která není je více stresující než-li práce samotná. Úřadem práce jste vyháněni do námezdního otroctví nebo bezpráví. Do toho všeho se neustále jedná o tom, že byste měli nastoupit na neplacenou veřejnou službu, která je demotivační a stejně jako námezdní otroctví vám nepřináší žádný svobodný rozvoj.

2.5.2015 v 20:31 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 962 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 624 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 837 | Diskuse

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 499 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 495 | Diskuse

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 762 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 721

Kdyby bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si, dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hierarchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti.


George OrwellNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.