Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitalismus nebo socialismus ? (1)

29. 04. 2015 0:00:00
Žijeme v kapitalistické společnosti založené na parlamentní demokracii s prvky demokratického socialismu. Můžeme sledovat neustálý a zbytečný boj dvou politických směrů, vzestupy a pády vizionářů. Je tento boj jen maškarádou, která má zajistit vyvoleným mezigenerační blahobyt, jde o pouhý sociální smír o udržování míru i za cenu utrpení mnoha nezaměstnaných bez umožnění naplnění smyslu jejich lidské existence nebo skutečně jde o blaho společnosti a o sociální spravedlnost, která je v kapitalismu měřitelná jen umožněním svobodného rozvoje lidí, kteří nemají zdroje k tomu, aby mohli vzít zodpovědnost do vlastních rukou, zatímco tyto zdroje drží vyvolení, kteří nedostatečně investují nebo jiným způsobem tyto bezbranné lidi z pozice moci poškozují ?.

Vraťme se na začátek: 40 let jsme žili ve formě socialistického zřízení, které se označovalo jako komunismus, veškeré zdroje byly v držení lidu. Stát řídil ekonomiku centrálně, snažil se o to, aby zajistil z těchto zdrojů všem občanům svobodný rozvoj.

Po roce 89 se režim začal přetvářet na tržní hospodářství, začalo tzv. "porcování prasete", kdy se u koryta sešlo samozřejmě nejvíce komunistů. Tedy začal se tvořit režim ve, kterém je svobodou možnost svobodně volit, svobodně podnikat, svobodně cestovat apod.. Začala nová éra a nová propaganda, která se začala nebezpečně zakořeňovat do naší společnosti.

Každý měl být zodpovědný jen sám za sebe, tuto zodpovědnost si ovšem zejména pravicově orientované strany vykládaly narušováním práv a svobod těch, kteří si nemohli dovolit být zodpovědní, kvůli těm, kteří zneužívají své moci. Například: Neúměrné zvyšování tržního nájemného, zvyšování nezaměstnanosti, zpozitivnění zadlužování jako norma, laxní přístup státních orgánů k pomoci v hmotné nouzi, vyhánění do námezdního otroctví nebo bezpráví.

Tímto došlo k devastaci milionů lidí k rozkladům jejich rodin, bezdomovectví apod. A to vše za přítomnosti státu, který zaškolil své úředníky k tomu, že stát tu pro občany není, že námezdní otroctví je normou. Úřednice svým klientům doporučují námezdní práce jako normu. Nebo sdělují klientům, že nemusí být hlášeni na úřadu práce, že to není povinné. Což je alibismus, občan by neměl nárok na sociální dávky a také by za něho nebylo placené zdravotní pojištění. Nebo sdělují svým klientům, že si mají jít půjčit. Takovýmto jednáním v lidech vyvolají pocit strachu.

Lidé se začali bát si říkat o dávky a začali řešit svojí situaci různým způsobem, pro ně likvidačním. Z této situace následně začali těžit další zodpovědní občané a to exekutoři ze kterých stát , aby se zbavil zodpovědnosti za práva a svobody občanů vytvořil soukromé podnikatele.

Reformy pravicově orientovaných stran došly, až tak daleko, že za to, že si občan nemůže dovolit být zodpovědný... a v podstatě jedinou jeho zodpovědností je vyčkávat.. ztrácet čas na život a trpět jako nezaměstnaný nebo přijmout cokoliv, být vlastně negativně flexibilní, musel na neplacenou veřejnou službu, aby se mu dostalo pomoci v hmotné nouzi. Tím stát jen potvrdil své tendence vedoucí k zastrašování nebo k určité formě útisku občanů k likvidaci jejich práv a svobod.

S tím podobným se setkáváme i nyní u současné vlády, která chce zřejmě motivovat tím, že místo životního minima, pokud nezaměstnaný neodpracuje 80 hodin měsíčně, vyplatí existenční minimum. To mi přijde jako vrchol drzosti a opět vydírání, neřešení skutečného problému, ale v zájmu sociálního smíru vyselektovat ty, kteří, už toho prostě mají dost. Jedná se v podstatě o trest za utrpení. Pokud by, ale připlatila vláda těmto vyselektovaným, alespoň 2000Kč mohlo by být vše v naprostém pořádku a dalo by se následně hovořit o pozitivní motivaci, né však o svobodném rozvoji.

Svobodný rozvoj je takový rozvoj, který vám za vaší práci přináší pravidelnou adekvátní měsíční mzdu.. tedy né námezdní otroctví ve kterém máte práci nepravidelnou s nepravidelnou měsíční mzdou a žijete beze smyslu lidské existence. Je vám znemožněno se svobodně rozvíjjet.

Čtěte také: http://petrgargulak.blog.idnes.cz/c/460243/kapitalismus-nebo-socialismus-2.html?ref=viacbloger

Autor: Petr Gargulák | středa 29.4.2015 0:00 | karma článku: 10.62 | přečteno: 457x

Další články blogera

Petr Gargulák

Renty nebo vlastní mezigenerační a svobodný rozvoj ?

Proč jsme donuceni investovat do vlastnictví někoho jiného, když se dostaneme kvůli volnému trhu tedy opět kvůli vlastnictví někoho jiného do problémů a nemůžeme investovat do vlastního svobodného rozvoje a mezigeneračního růstu?

8.5.2015 v 15:11 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 484 | Diskuse

Petr Gargulák

Anketa - pracovní práva

Chcete mít právo na placenou dovolenou a na zákonnou pracovní dobu ? Nebo jste zastánci workoholismu a bezpráví ? Anebo rádi zneužíváte svého postavení k likvidaci osobního nebo rodinného života lidí ve slabší vyjednávací pozici ?

7.5.2015 v 18:37 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 548 | Diskuse

Petr Gargulák

Pracovat se musí vyplatit a práce nás musí naplňovat

80% lidí v ČR není spokojeno s pracovní činností, kterou vykonává. Kolem 30 procent těchto lidí trpí různými psychickými problémy, ať už úzkostnými poruchami nebo depresemi. Což se následně odráží na jejich fyzickém zdraví, jejich pracovních výkonech a kvalitě jejich osobního nebo rodinného života. Žijí životy, které je nenaplňují a nedávají jim smysl. Spousta z nich si ani není pořádně vědoma toho co je základní příčinou jejich obtíží. Nebo si to uvědomují, ale z různých důvodů si nemohou dovolit změnu.

3.5.2015 v 16:27 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 913 | Diskuse

Petr Gargulák

Nezaměstnanost a svobodný rozvoj

Být v současné době nezaměstnaný znamená žít v utrpení, žijete v každodenním stresu a strachu o svojí budoucnost. Dlouhodobé hledání práce, která není je více stresující než-li práce samotná. Úřadem práce jste vyháněni do námezdního otroctví nebo bezpráví. Do toho všeho se neustále jedná o tom, že byste měli nastoupit na neplacenou veřejnou službu, která je demotivační a stejně jako námezdní otroctví vám nepřináší žádný svobodný rozvoj.

2.5.2015 v 20:31 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 962 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 624 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 837 | Diskuse

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 499 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 495 | Diskuse

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 762 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 721

Kdyby bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si, dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hierarchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti.


George OrwellNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.