Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektorát práce

1. 05. 2015 16:32:16
Základní funkcí demokratického právního státu je ochrana práv občanů ve slabší vyjednávací pozici. Tato ochrana je naprosto nezbytná pro zajištění jejich svobod, jelikož právo je nástrojem vedoucím k zajištění svobod. Tato vyjednávací pozice se snižuje společně s vysokou nezaměstnaností a přebytkem pracovní síly. Neefektivní ochrana práv občanů vede ke ztrátě důvěry ve stát. Což dále může vést, až k narušení základních lidských principů jedince a jeho morální nebo sociální integrity.

Oblastní inspektorát práce je kompetentní k tomu, aby prováděl na pracovištích efektivní kontrolní činnosti vedoucí k zajištění ochrany pracovních práv zaměstnanců. Každý by očekával, že tomu tak bude, ale bohužel není, inspektorát práce provádí neefektivní kontrolní činnosti a vydává tak zaměstnance napospas těm, kteří si myslí, že svobodou je mít právo si diktovat podmínky nad rámec platné legislativy nebo nad rámec lidských limitů.

Před několika lety jsem dospěl k tomu, že jsou krácena má práva, a že to je hlavní příčinou toho proč mi byl zamezen svobodný rozvoj. Po škole jsem nastoupil na místo kde práva nebyla, musel jsem pracovat 16 hodin denně a nadělávat si dovolené prací 7-14 dní v kuse. Samozřejmě jsem se ptal, proč práva nemám, bylo mi sděleno, že pokud se mi to nelíbí na ulici čekají zástupy jiných. V podstatě došlo k tomu, že jsem začal být vychovávan k bezpráví.

Každý je vzdělán v nějakém oboru a v tom oboru chce většinou pracovat, je tedy zřejmé, že nejde umožnit jednosměrné nastavování pravidel dle zaměstnavatele, jelikož dojde k poškození v různém oboru kvalifikovaného jedince. Obzvláště pak v případě, že jsou nezákonné pracovní podmínky rozšířeny v široké oblasti daného oboru. Tady argument, že nemusíte je tak trochu pasé. Také, protože změnit povolání a vymanit se z bezpráví vás stojí několik let života a ztrátu svobodného rozvoje.

Později jsem dlouho hledal práci ve svém oboru, už jsem byl vyčerpaný a vyřízený, všude byly stejné podmínky. Rozhodl jsem se tedy si pohovory nahrávat a předat důkazy inspektorátu práce.
Inspektorát práce však nic nezjistil, začal se vymlouvat na nedostatečnou legislativu, ale to nebyla pravda, inspektorát práce již v té době mohl jako důkaz použít audio-vizuální záznamy a dokonce je mohl sám pořizovat. Existovaly i jiné cesty vedoucí ke zjištění skutečného stavu věci, ale inspektorát práce to nezajímalo. Například z přerozdělení pracovních směn a z počtu zaměstnanců, lze zjistit, že se dovolená nedá zajistit snadno.

Cítil jsem se bezmocný, říkal jsem si..takže prostě jsem přišel o několik let života jenom, protože stát nefunguje ? Jak je možné, že stát dokáže kontrolovat a efektivně vymáhat spousty věcí, takovým srovnatelným artiklem je například sociální šetření, kdy vám vlezou, až do krku, ale není schopen tu efektivně vymáhat pracovní práva ?.

Z toho všeho samozřejmě vyplývá jedno, a to je ztráta důvěry ve stát. Pamatuji si na rétoriku pravicově orientovaných stran, "nespoléhejte se na stát" i toto přispělo k tomu, že jsou lidé zmateni a vlastně nevědi kudy kam nebo nemohou si dovolit se bránit. S každým dalším odmítnutým zaměstnancem, s každou další neefektivní kontrolní činností se pouze rozšiřuje nedůvěra ve stát, který má garantovat základní lidská práva.

Čtěte také: http://petrgargulak.blog.idnes.cz/c/460100/kapitalismus-nebo-socialismus-1.html?ref=viacbloger
Autor: Petr Gargulák | pátek 1.5.2015 16:32 | karma článku: 11.31 | přečteno: 824x

Další články blogera

Petr Gargulák

Renty nebo vlastní mezigenerační a svobodný rozvoj ?

Proč jsme donuceni investovat do vlastnictví někoho jiného, když se dostaneme kvůli volnému trhu tedy opět kvůli vlastnictví někoho jiného do problémů a nemůžeme investovat do vlastního svobodného rozvoje a mezigeneračního růstu?

8.5.2015 v 15:11 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 484 | Diskuse

Petr Gargulák

Anketa - pracovní práva

Chcete mít právo na placenou dovolenou a na zákonnou pracovní dobu ? Nebo jste zastánci workoholismu a bezpráví ? Anebo rádi zneužíváte svého postavení k likvidaci osobního nebo rodinného života lidí ve slabší vyjednávací pozici ?

7.5.2015 v 18:37 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 548 | Diskuse

Petr Gargulák

Pracovat se musí vyplatit a práce nás musí naplňovat

80% lidí v ČR není spokojeno s pracovní činností, kterou vykonává. Kolem 30 procent těchto lidí trpí různými psychickými problémy, ať už úzkostnými poruchami nebo depresemi. Což se následně odráží na jejich fyzickém zdraví, jejich pracovních výkonech a kvalitě jejich osobního nebo rodinného života. Žijí životy, které je nenaplňují a nedávají jim smysl. Spousta z nich si ani není pořádně vědoma toho co je základní příčinou jejich obtíží. Nebo si to uvědomují, ale z různých důvodů si nemohou dovolit změnu.

3.5.2015 v 16:27 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 913 | Diskuse

Petr Gargulák

Nezaměstnanost a svobodný rozvoj

Být v současné době nezaměstnaný znamená žít v utrpení, žijete v každodenním stresu a strachu o svojí budoucnost. Dlouhodobé hledání práce, která není je více stresující než-li práce samotná. Úřadem práce jste vyháněni do námezdního otroctví nebo bezpráví. Do toho všeho se neustále jedná o tom, že byste měli nastoupit na neplacenou veřejnou službu, která je demotivační a stejně jako námezdní otroctví vám nepřináší žádný svobodný rozvoj.

2.5.2015 v 20:31 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 962 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Fábik

Kradu, kradeš, krademe - politiky se staneme.

Proč občan který požádal o půjčku, byl odsouzen za nepravdivé údaje uvedené v žádosti.. Politik který uvede v omyl poskytovatele , poskytnutím nepravdivých údajů a dotaci vyčerpá se ničeho nedopustil? Co jsme to tedy stvořili?

24.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 85 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je třeba řešit negativní vedlejší účinky sociálního státu

Osobně považuji „sociální stát“ za velmi prospěšný, ale nelze popřít, že přispívá k odcizování lidí, krizi rodiny a hodnot, a hlavně k menší citlivosti lidí k utrpení jiných.

24.9.2017 v 11:20 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 132 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ahoj Andreji,

Tak Ty se prej chystáš u nás vyhrát volby. Nejspíše se Ti to podaří, lidé Ti fandí a mají Tě rádi - teda zatím ne všichni - ale to se jistě změní.

24.9.2017 v 8:40 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 755 | Diskuse

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 511 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Právo národných entít

T.G. Masaryk urobil všetko možné pre ochranu židovskej entity a tým nielen seba, ale aj celý český národ zapísal večne do histórie ľudstva, ale tiež zabezpečil budúcnosť českej entity.

24.9.2017 v 7:33 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 721

Kdyby bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si, dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hierarchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti.


George OrwellNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.