Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektorát práce

1. 05. 2015 16:32:16
Základní funkcí demokratického právního státu je ochrana práv občanů ve slabší vyjednávací pozici. Tato ochrana je naprosto nezbytná pro zajištění jejich svobod, jelikož právo je nástrojem vedoucím k zajištění svobod. Tato vyjednávací pozice se snižuje společně s vysokou nezaměstnaností a přebytkem pracovní síly. Neefektivní ochrana práv občanů vede ke ztrátě důvěry ve stát. Což dále může vést, až k narušení základních lidských principů jedince a jeho morální nebo sociální integrity.

Oblastní inspektorát práce je kompetentní k tomu, aby prováděl na pracovištích efektivní kontrolní činnosti vedoucí k zajištění ochrany pracovních práv zaměstnanců. Každý by očekával, že tomu tak bude, ale bohužel není, inspektorát práce provádí neefektivní kontrolní činnosti a vydává tak zaměstnance napospas těm, kteří si myslí, že svobodou je mít právo si diktovat podmínky nad rámec platné legislativy nebo nad rámec lidských limitů.

Před několika lety jsem dospěl k tomu, že jsou krácena má práva, a že to je hlavní příčinou toho proč mi byl zamezen svobodný rozvoj. Po škole jsem nastoupil na místo kde práva nebyla, musel jsem pracovat 16 hodin denně a nadělávat si dovolené prací 7-14 dní v kuse. Samozřejmě jsem se ptal, proč práva nemám, bylo mi sděleno, že pokud se mi to nelíbí na ulici čekají zástupy jiných. V podstatě došlo k tomu, že jsem začal být vychovávan k bezpráví.

Každý je vzdělán v nějakém oboru a v tom oboru chce většinou pracovat, je tedy zřejmé, že nejde umožnit jednosměrné nastavování pravidel dle zaměstnavatele, jelikož dojde k poškození v různém oboru kvalifikovaného jedince. Obzvláště pak v případě, že jsou nezákonné pracovní podmínky rozšířeny v široké oblasti daného oboru. Tady argument, že nemusíte je tak trochu pasé. Také, protože změnit povolání a vymanit se z bezpráví vás stojí několik let života a ztrátu svobodného rozvoje.

Později jsem dlouho hledal práci ve svém oboru, už jsem byl vyčerpaný a vyřízený, všude byly stejné podmínky. Rozhodl jsem se tedy si pohovory nahrávat a předat důkazy inspektorátu práce.
Inspektorát práce však nic nezjistil, začal se vymlouvat na nedostatečnou legislativu, ale to nebyla pravda, inspektorát práce již v té době mohl jako důkaz použít audio-vizuální záznamy a dokonce je mohl sám pořizovat. Existovaly i jiné cesty vedoucí ke zjištění skutečného stavu věci, ale inspektorát práce to nezajímalo. Například z přerozdělení pracovních směn a z počtu zaměstnanců, lze zjistit, že se dovolená nedá zajistit snadno.

Cítil jsem se bezmocný, říkal jsem si..takže prostě jsem přišel o několik let života jenom, protože stát nefunguje ? Jak je možné, že stát dokáže kontrolovat a efektivně vymáhat spousty věcí, takovým srovnatelným artiklem je například sociální šetření, kdy vám vlezou, až do krku, ale není schopen tu efektivně vymáhat pracovní práva ?.

Z toho všeho samozřejmě vyplývá jedno, a to je ztráta důvěry ve stát. Pamatuji si na rétoriku pravicově orientovaných stran, "nespoléhejte se na stát" i toto přispělo k tomu, že jsou lidé zmateni a vlastně nevědi kudy kam nebo nemohou si dovolit se bránit. S každým dalším odmítnutým zaměstnancem, s každou další neefektivní kontrolní činností se pouze rozšiřuje nedůvěra ve stát, který má garantovat základní lidská práva.

Čtěte také: http://petrgargulak.blog.idnes.cz/c/460100/kapitalismus-nebo-socialismus-1.html?ref=viacbloger
Autor: Petr Gargulák | pátek 1.5.2015 16:32 | karma článku: 11.31 | přečteno: 817x

Další články blogera

Petr Gargulák

Renty nebo vlastní mezigenerační a svobodný rozvoj ?

Proč jsme donuceni investovat do vlastnictví někoho jiného, když se dostaneme kvůli volnému trhu tedy opět kvůli vlastnictví někoho jiného do problémů a nemůžeme investovat do vlastního svobodného rozvoje a mezigeneračního růstu?

8.5.2015 v 15:11 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 484 | Diskuse

Petr Gargulák

Anketa - pracovní práva

Chcete mít právo na placenou dovolenou a na zákonnou pracovní dobu ? Nebo jste zastánci workoholismu a bezpráví ? Anebo rádi zneužíváte svého postavení k likvidaci osobního nebo rodinného života lidí ve slabší vyjednávací pozici ?

7.5.2015 v 18:37 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 548 | Diskuse

Petr Gargulák

Pracovat se musí vyplatit a práce nás musí naplňovat

80% lidí v ČR není spokojeno s pracovní činností, kterou vykonává. Kolem 30 procent těchto lidí trpí různými psychickými problémy, ať už úzkostnými poruchami nebo depresemi. Což se následně odráží na jejich fyzickém zdraví, jejich pracovních výkonech a kvalitě jejich osobního nebo rodinného života. Žijí životy, které je nenaplňují a nedávají jim smysl. Spousta z nich si ani není pořádně vědoma toho co je základní příčinou jejich obtíží. Nebo si to uvědomují, ale z různých důvodů si nemohou dovolit změnu.

3.5.2015 v 16:27 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 913 | Diskuse

Petr Gargulák

Nezaměstnanost a svobodný rozvoj

Být v současné době nezaměstnaný znamená žít v utrpení, žijete v každodenním stresu a strachu o svojí budoucnost. Dlouhodobé hledání práce, která není je více stresující než-li práce samotná. Úřadem práce jste vyháněni do námezdního otroctví nebo bezpráví. Do toho všeho se neustále jedná o tom, že byste měli nastoupit na neplacenou veřejnou službu, která je demotivační a stejně jako námezdní otroctví vám nepřináší žádný svobodný rozvoj.

2.5.2015 v 20:31 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 959 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 668 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 610 | Diskuse

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 151 | Diskuse

Josef Nožička

Bursíkův LES – danajský dar pro Kalouska?

Při brouzdání internetem a pročítání zpráv ohledně toho, co se na naší politické scéně událo po dobu, kdy jsem pobýval u moře, mě asi nejvíc zaujala informace o volební spolupráci stran TOP 09 a LES.

23.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 484 | Diskuse

Ondřej Mrázek

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.

23.7.2017 v 16:09 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 606 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 718

Kdyby bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si, dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hierarchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti.


George OrwellNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.